Jak spát a probouzet se bez bolesti

Spánek je blahodárným a nezastupitelným odpočinkem pro tělo i mysl. Pokud však v noci nemůžete najít pohodlnou polohu pro spaní nebo se ráno často budíte se zablokovaným krkem nebo křížem, neodpočinete si tělesně ani fyzicky. Nejen pro zdravá záda, ale i pro celkový pocit pohody a zdraví, je proto potřeba věnovat pozornost tomu, na čem spíte a v jaké poloze.

Během spánku člověk přirozeně vystřídá několik různých poloh. V některých však mívá tendenci setrvávat déle, protože jsou z nějakého důvodu pohodlné.

Například spaní na břiše může být v některých případech pohodlné a úlevné pro bederní páteř. Je však velmi zatěžující pro šíji, protože vyžaduje otočení hlavy o 90 °. To znamená maximální rotaci krčních obratlů spojenou se záklonem, jehož míra je daná výškou polštáře. Šíje je tak během spánku strnule držena v nepřirozené poloze a svaly na jedné straně krku jsou v napětí. Leh na břiše je pro krční páteř asymetrickou polohou. Přetěžování se navíc prohlubuje tím, že člověk často uléhá na svou oblíbenou stranu. Následkem pak může být zablokovaný krk a z toho pramenící bolesti hlavy. Pokud vás tyto potíže trápí, vyhněte se spaní na břiše, jak jen to půjde. Pokud si nemůžete pomoct, zvolte co nejtenčí polštář a střídejte strany.

Zdravější alternativou pro celou páteř je spaní na boku. Pokud máte správně zvolenou matraci a výšku polštáře, může páteř odpočívat ve svém přirozeném postavení. Při pohledu zezadu jsou záda v rovině. Kolena jsou pokrčená a pro vetší pohodlí a správné postavení kyčelních kloubů je vhodné si vložit mezi kolena polštář.

Symetrickou polohou pro spánek je poloha vleže na zádech, která rovněž při správně vybrané matraci a polštáři umožňuje páteři přirozené postavení. Křivky páteře jsou zachovány a trup je v ose. Při akutní bolesti bederní páteře je vhodné si podložit kolena větším polštářem, aby se napjaté bederní svaly mohly díky pokrčení kolen uvolnit.

O výběru polštáře a matrace v dalším díle blogu 🙂

2 thoughts on “Jak spát a probouzet se bez bolesti

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s