Proč je výběr polštáře důležitý pro zdravou páteř

Pokud se ráno budíte se zablokovaným krkem nebo v noci nemůžete najít příjemnou polohu pro hlavu, je potřeba věnovat pozornost výběru polštáře.

Polštář svojí výškou a materiálem přímo ovlivňuje postavení krční páteře. Pokud je příliš vysoký či tuhý, zvedá se hlava oproti linii těla a krční i hrudní páteř se dostávají do nepřirozeného postavení. Naopak na příliš nízkém či měkkém polštáři nemá hlava naopak dostatečnou oporu, hlava klesá a linie krční páteře se dostává pod úroveň osy těla. V obou případech se tak během spánku přetěžují svaly šíje a druhý den se můžete probudit se ztuhlým nebo zablokovaným krkem. Správně zvolený polštář poskytuje hlavě i krku oporu. Při poloze vleže na zádech vyplňuje přirozenou prohlubeň krční páteře (krční lordózu) a při poloze na boku vyplňuje polštář prostor mezi ramenem a hlavou tak, aby zůstávala krční páteř v prodloužení osy těla.

Výplň polštáře by měla umožnit přizpůsobení se křivce krční páteře a tělesný proporcím, které jsou u každého individuální. Takzvané anatomické polštáře, které jsou v dnešní době velmi populární, nejsou zárukou zdravého a pohodlného spánku. Svou pevností sice poskytují páteři a hlavě oporu, ale jejich tvar a výška, které jsou dané, nemusí korespondovat s vaším tělem. Některé anatomické polštáře jsou navíc vhodné například pouze na spaní na boku, ale málokdo spí celou noc pouze v jedné poloze.

Vhodnější jsou více přizpůsobivé polštáře, které kopírují linii vaší krční páteře a nenutí ji do nepřirozených poloh, a přesto jí poskytnou dobrou oporu. Za zmínku stojí například polštáře z pohankových slupek. Takový polštář se díky drobným slupkám vytvaruje podle vašeho těla a přizpůsobí se i změnám poloh ve spánku. Současně podpírá hlavu a šíji a umožní jim relaxaci během spánku. Navíc lze pohankový polštář jednoduše nahřát na topení, v mikrovlnce či troubě a použít ho k prohřátí a uvolnění ztuhlé oblasti krku či zad.

Stejně jako u výběru matrace, i u polštáře se řiďte pocitem pohodlí. Správný polštář vám musí umožnit pohodlný a nerušený spánek.

O tom, jak si vybrat správnou matraci a jak naše poloha ve spánku ovlivňuje záda, jste se mohli dočíst v předešlých článcích 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s