Jak spát a probouzet se bez bolesti II

Z předešlého článku víme, jak poloha ve spánku ovlivňuje páteř a kvalitu spánku. Stejně tak je důležité i to, na čem spíme. Jak tedy správně vybrat matraci a postel?

Při výběru matrace je zásadní vlastností její tvrdost. Nesmí být příliš tvrdá, aby nevytvářela proti tělu moc silný tlak, neotlačovala klouby a měkké tkáně a kvůli takovému nepohodlí jsme se často nebudili. Zároveň matrace nesmí být ani příliš měkká nebo proleželá, aby se nám do ní tělo nepropadalo. Pokud je matrace příliš měkká, propadá se zejména oblast pánve a páteř je tak vychýlená ze své osy. Páteř by však i ve spánku měla být udržovaná ve svém přirozeném zakřivení.

Míra ideální tvrdosti matrace není pro každého stejná. Závisí na tělesné váze, výšce a možných zdravotních obtížích. Proto je například normální, že se partnerská matrace může skládat ze dvou individuálních matrací o různé tvrdosti, tak aby vyhovovala oběma osobám.

Pro správný výběr je vhodné se nejen poradit s odborníkem, ale hlavně matraci osobně vyzkoušet. Prodejce by vám měl pomoci s výběrem vhodných matrací pro vás. Je dobré si je v obchodě vyzkoušet důkladně: lehněte si do takové polohy, ve které spíte nejčastěji, a setrvejte na každé matraci několik minut. Řiďte se tím, která je vám nejpohodlnější. Kritérium pohodlí je pro výběr správné matrace nejdůležitější, protože musí tělu umožnit odpočinek. To, jak vám matrace vyhovuje a prospívá zádům, se však často ukáže až po několikahodinovém spánku a po pár dnech užívání. Proto je ideální, když prodejce nabízí i možnost vyzkoušení matrace na několik nocí doma.

Součástí zdravého lůžka je i podklad, na kterém matrace leží. S výběrem roštu vám rovněž poradí odborník v obchodě. Různé druhy matrací totiž vyžadují různé druhy roštů. Je také dobré si uvědomit, jaká bude celková výška postele, to znamená výška matrace plus jejího podkladu. Pro snadnější vstávání z postele a šetření kloubů dolních končetin je vhodné, když je horní hrana matrace ve vyšší úrovní. Když se postavíte k posteli, měla by sahat nad úroveň podkolenní jamky.

V dalším článku se dozvíte o výběru správného polštáře 🙂

One thought on “Jak spát a probouzet se bez bolesti II

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s