Pozice šavásany
Lehneme si na záda. Co nejpohodlněji. Hlavu si můžeme podložit polštářkem nebo složenou dekou. Tělo můžeme přikrýt dekou. Paže leží kousek od těla, dlaně jsou otočené vzhůru. Nohy jsou natažené, trošku od sebe, špičky lehce vytočené do stran. Pokud cítíme napětí v bedrech, můžeme nohy pokrčit. Zavřeme oči.
Nejprve si uvědomíme, jak se nám leží a kde a jak se naše tělo dotýká podložky. Cítíme paty, lýtka, zadní stranu stehen. Uvědomíme si oblast pánve, střed našeho těla, kde cítíme pevný kontakt se zemí. Postupujeme výš a sledujeme, jak se dotýkají záda podložky – kde a jak přiléhají k podložce a kde se nadlehčují. Vnímáme rozdíly vpravo a vlevo. Uvědomíme si i ramena a obě paže, jak leží kousek od těla. Cítíme lokty, hřbety rukou. Procítíme i pevný kontakt hlavy s podložkou.
Potom se jednou zhluboka nadechneme a s dlouhým úlevným výdechem necháme celé tělo ztěžknout do podložky. Pak už necháme dech přirozeně a volně plynout. Sledujeme, jak se s nádechem lehce rozšiřuje břišní stěna, žebra a hrudní kost a s výdechem vše pomalu klesá. Pomalý rytmický pohyb našeho dechu. Sledujeme i nosní dírky, kde vnímáme jemný proud vzduchu s nádechem dovnitř a jemný proud vzduchu s výdechem ven. Pouze sledujeme, co se děje – jak naše tělo dýchá. Vnímáme, jak nádech vytváří lehké napětí a ve výdechu přichází příjemné uvolnění. Necháváme se dál uvolňovat s každým dalším výdechem…
Snažíme se pozornost udržet u pozorování dechu, nechceme usnout. Jsme na příjemném pomezí mezi spánkem a bděním. Po pár minutách, až se budeme chtít vrátit zpět, si uvědomíme, kde ležíme -podložku pod námi, místnost. Potom začneme pomalu rozhýbávat prsty na rukách a nohou, a postupně i další části těla. Zahřejeme si dlaně proti sobe, položíme je na oči, které do dlaní otevřeme. Protáhneme se a potom se přes bok posadíme.