Zdravá střeva, zdravý duch

O střevech se moc nemluví. A když už je o nich řeč, tak v souvislosti se starostmi a nemocemi jako střevní chřipka, zácpa, nadýmání nebo rakovina tlustého střeva. Existují ale způsoby, jak se těmto potížím vyhnout. Slyšeli jste už o šankaprakšaláně?

Krkolomný indický název, pod kterým se skrývá jógová očistná technika pro detox trávícího traktu. Nemusí vás trápit žádné zažívací potíže, ale když se zamyslíte nad tím, co do sebe neustále a dennodenně ládujeme a co trávicí trakt musí bez přestávky zpracovávat… Nezaslouží si čas od času důkladné pročištění? Málokterý řidič by si dovolil zanedbat údržbu svého auta a málokterý hudebník údržbu svého nástroje. Ale kdy jsme naposledy dopřáli svému trávícímu systému odpočinek a pročištění? Já prvně před dvěma lety. A od té doby nedám na šankaprakšalánu dopustit.

Zanesená střeva

Střeva člověka měří kolem 7 metrů, mají nespočet záhybů a celková plocha střev je zhruba rozloha fotbalového hřiště. Střeva nejsou nikdy prázdná. I při každodenním vyprazdňování se zejména v záhybech postupně usazují sedimenty, které nejsou nikdy odstraněny. Odpadní látky tak zůstávají v těle a jejich toxiny dráždí střevní sliznici, která může postupem času reagovat zánětem nebo nádorovým bujením. Zanesená střeva se mohou projevit i na kůži, v dýchacím systému a ovlivní i míru naší energie. Já jsem při své první šankaprakšaláně byla opravdu v šoku, jak může být můj trávicí trakt tak znečištěn, i když jím celkem rozumně a zdravě.

Šankaprakšalána

Co to tedy ta šankaprakšalána přesně je? Hlavní úlohu zde hraje slaná voda a pět jednoduchých jógových cviků. Voda v objemu cca 1,8 litru je slaná přesně tak, aby se po vypití nevstřebala ve střevech, ale prošla jimi a vymyla jejich obsah. Ke správnému průchodu trávícím traktem je během pití vody potřeba cvičit dané cviky, které zajistí, aby voda postupovala ze žaludku do střev všemi zatáčkami a záhyby. Všechna vypitá voda nakonec projde celou délkou trávícího traktu až po konečník.

Účinky

Průchodem vody trávícím traktem se čistí a odstraňují usazeniny ve střevech. Šankaprakšalána je tak výborný způsob, jak se zbavit zanesení trávícícho traktu, potíží se zažíváním či zácpy. Pravidelná očista střev je navíc nejlepší způsob prevence rakoviny tlustého střeva, nemoci ve které má Česká republika jeden z nejvyšších výskytů ve světě. Očista střev zároveň tonizuje játra a ostatní žlázy trávícího systému.

Pokud cvičíte jógu, pomůže Vám šankaprakšalána připravit tělo pro cviční asán. Pročištění trávicího traktu je také podmínkou pro praxi vyšší jógy, kterou jsou dechová a koncentrační cvičení. Z vlastní zkušenosti musím říct, že že ten pocit lehkosti a hlavně zlepšení výsledků v cvičení jógy, ať už jde o asány či relaxaci, potom stojí opravdu zato. Konkrétně si do teď jasně vybavuji, že bezprostředně po své první šankaprakšaláně jsem prožila do té doby svoji nejhlubší jógovou relaxaci.

Jak prvně na to?

První šankaprakšalánu je potřeba nejprve vyzkoušet pod vedením zkušeného učitele. Ten nejprve uzná, zda je tato metoda očisty pro Vás vhodná. Nedoporučuje se například u lidí s vysokým krevním tlakem, v průběhu těhotenství, při žaludečních vředech a jiném akutním onemocnění. Učitel vám poté dá instrukce ohledně správné koncentrace slané vody, o tom jak se den před očistou připravit, provede vás správným prováděním cviků a poradí, co po očistě jíst. Já jsem svoji první šankaprakšalánu také absolvovala v bezpečí vedené skupiny. Teď už si ji troufám dělat i sama doma. Šankaprakšalána se doporučuje cca čtyřikrát do roka, nejlépe vždy na přelomu ročních období.

Seminář v sobotu 17.3. v Praze

Pokud chcete šankaprakšalánu vyzkoušet už jako letošní jarní očistu, máte možnost v sobotu 17.3. v Praze pod vedením zkušeného učitele jógy, který očistné techniky studoval v indickém ášrámu svámího Satyanandy.  Jógou se zabývá už od 80.let a téma očistných jógových technik přednáší i například v České akademii jógy. Já budu na semináři asistovat. Více info 

Já už mám po dnešku svojí letošní první šankaprakšalánu za sebou 🙂 A musím říct, že ten pocit lehkosti stojí zase zato 🙂

Zkusíte to letos taky?

 

One thought on “Zdravá střeva, zdravý duch

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s