Proč cvičit pozdrav slunci?

Víte co na pozdravu slunci oceňuji nejvíc? I přesto, že pochází z tradic prastaré Indie, náramně vyhovuje potřebám dnešního člověka. Stačí na něj opravdu jen pár minut a komplexně probudíte všechny části těla. Nic nestojí, nevyžaduje žádné vybavení ani velký prostor.

Jaké jsou účinky pravidelného cvičení pozdravu slunci?

Svalstvo a klouby

Pozdrav slunci v sobě zahrnuje protažení, zahřátí i posílení svalů celého těla. Páteř se zpružní i posílí, hybnost se zvýší i v  ramenních a kyčelních kloubech. Posilujeme svaly zad, hlubokého trupového svalstva, ramen i zápěstí. Zlepšujeme držení těla.

Dýchací soustava

Sladěním pohybů a dechu se prohlubuje dýchání. Ve výdechových pozicích, které stlačují hrudní koš a břicho, se plíce maximálně vyprázdní a v nádechových pozicích se naplní čerstvým vzduchem. Zvýší se tak příjem kyslíku ve všech buňkách i tkáních.

Krevní a lymfatický systém

Cvičení pozdravu slunci rozproudí krev v celém těle, posiluje srdeční sval, zahřívá končetiny, působí proti křečovým žilám. Stimuluje lymfatický systém a zlepšuje odolnost proti nemocem.

 Trávicí trakt

Střídavým stlačováním a natahováním břišní stěny se masírují vnitřní orgány. Zlepšuje se prokrvení břišní oblasti i peristaltika. Urychluje proces trávení, odstraňuje zácpu, podporuje metabolismus a odbourávání tuku.

Hormony a endokrinní žlázy

Cvičení pozdravu slunci stimuluje a harmonizuje funkci žláz s vnitřní sekrecí. Štítná žláza, nadledvinky, hypotalamus či pohlavní žlázy se během cvičení systematicky prokrvují ke správné funkci. Pravidelným cvičením se můžeme zbavit nebo předejít obtížím jako je nepravidelná menstruace, silná únava nebo obezita.

Kůže

Díky pozdravům slunci se z těla lépe uvolní toxiny a pokožka se pročistí. Cvičení pomáhá proti akné i ekzému.

Nervový systém

Cvičení pozdravu slunci zlepšuje okysličení mozku a pomáhá nám tak proti ospalosti, únavězvyšuje mentální výkonnost. Cvičením podporujeme i dobrý spánek a paměť.

Závěrem

Zdá se vám to příliš krásné na to, aby to bylo pravdivé? Musíte vyzkoušet sami. Zkuste se sestavu cviků naučit ještě dnes a od zítra ji zařaďte do svého ranního rituálu.

Obrázková galerie pozdravu slunce s popisem pozic zde.

O tom, jak cvičit a na co pozor zde.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s