Chodidlo – zapomenutý orgán

Myslím si, že občas vyvádím své klienty při terapii nebo i lekcích jógy lehce z míry.

Dělám to tak trochu záměrně. Někdy se dotýkám, mačkám a mnu jejich chodidla, i když se zrovna neobjednali na masáž plosky. Někdy vyzvu svoji jógovou skupinku, aby si v nějaké vhodné pozici svá chodidla uvědomili, osahali a prohmatali. Baví mě jejich reakce.

Někteří hodnotí to krátké promnutí jako zážitek a hlásí, že “ta masáž chodidel byla dneska nejlepší!”. Jiní mě hned varují, ať jim na chodidla vůbec nesahám, že tam nesnesou žádný dotyk. A občas z pohledů některých cvičenců vidím jasnou nedůvěru, když je vyzvu, aby si vzali do ruky to, po čem celý den chodí.

Dvě různé reakce. Jeden důvod.

Tak nějak jsme na svá chodidla zapomněli a ztratili s nimi kontakt. Schováváme je – v botách, ponožkách – a ochuzujeme je o jakékoliv podněty. Když se zujeme a začneme plosku promačkávat, zásobujeme ji novými vjemy, zlepšujeme prokrvení a funkci. Proto je mnohým takové znovuobjevení a propojení velmi příjemné. Pro některé ale může být kontakt na plosce tak cizí, že ho nesnesou. Chodidlo si odvyklo a nové podněty vnímá nepříjemně.

Co s tím?

Každé chodidlo je jiné. Má jiný tvar, citlivost… Každé chodidlo se může naučit být opět vnímavé, pružné a zdravé. Pokud mu věnujeme pozornost a čas učit se.

Pokud chcete svým chodidlům rozumět a naučit se, jak se o ně starat, přijďte třeba v sobotu 22.4. na seminář o Zdravých chodidlech .

http://hnizdozdravi.cz/novinky-detail/217-zdrava-chodidla

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s