Jóga na cestách

Léto je čas odpočinku a cestování. A taky je to čas otlačených zadků, ztuhlých zad a dřevěných nohou. Ano, všichni známe, jak jsme po několikahodinové cestě autem nebo jiným dopravním prostředkem rozlámaní a bolaví. Strnulý sed je zkrátka pro pohybový systém ohromně zatěžující. Určité svalové skupiny jsou neustále zaťaté, těžko v nich proudí krev a zhoršenou cirkulací a přetížením v nich vzniká bolest. Pohybový aparát byl zkrátka stvořen pro pohyb, ne dlouhé sezení.

Jak si dlouhou cestu zpříjemnit, aby tělo tolik netrpělo? Základem jsou pravidelné pauzy, alespoň po 2 hodinách. Podívejte se, díky jakým cvikům jsem letos pohodlně zvládla 15 hodinovou cestu do Chorvatska.

Všechny cviky provádějte pomalu, s citem a vědomě.

1.Cvik pro protažení zad a boků

Postavíme se s chodidly na široko. Spojíme dlaně propletenými prsty a zvedneme paže nahoru. Dlaně jsou vytočené vzhůru. S výdechem se ukláníme k jedné straně do pocitu příjemného tahu na boku, s nádechem se vracíme zpátky nahoru na střed. S dalším výdechem pokračujeme do úklonu na druhou stranu.

Opakujeme 5 x na každou stranu.

2.Cvik pro protažení kyčlí, hýžďových svalů a kotníků

Ve stoji zvedneme koleno, chytneme ho oběma rukama a přitáhneme ho břichu. Záda zůstávají napřímená, nehrbíme se k pokrčené noze. Stojná noha je pevně na zemi celou plochou chodidla. Můžeme zahýbat kotníkem pokrčené nohy do všech směrů.

Po 10 nádeších a výdeších vyměníme nohy.

3.Cvik pro protažení hemstringů (zadní strany stehen)

Opřeme si chodidlo o lehce vyvýšenou plochu (lavička, obrubník apod.). Špička chodidla směřuje vzhůru. S rovnými zády se nakloníme nad vyvýšenou nohu do pocitu příjemného tahu v podkolenní oblasti.

Po 10 nádeších a výdeších vyměníme nohy.

img-5d9ad166ebfb527012b102a54a86a783-v1460317319.jpg

4.Cvik pro protažení lýtek, achilovek a přední strany stehna

Ve stoji uděláme dlouhý krok dozadu jednou nohou. Přední nohu pokrčíme v koleni. Chodidlo zadní nohy nevytáčíme do strany. Patu zadní nohy směřujeme k zemi pro protažení lýtka. Trup je kolmo k zemi, nenakláníme ho vpřed. Pro správné nastavení pánve může pomoci odložit si ruce na boky a pánev nastavíme tak, aby kostrč směřovala dolu a přední strana pánve lehce vzhůru.

Po 10 nádeších a výdeších vyměníme nohy.

img-643b0c6581ac4770861171b848893493-v16441677.jpg

5.Cvik pro protažení předního stehna

Ve stoji si chytneme za tělem kotník nebo nárt a přitáhneme patu k hýždi. Kolena jsou u sebe, ne do strany. Pánev je podsazená, tzn. nevystrkujeme zadek, ale pustíme kostrč dolu k patám a přední pánevní kost vzhůru. Pro lepší stabilitu můžeme cvičit ve dvojici a opřeme se volnou rukou o rameno partnera.

Po 10 nádeších a výdeších vyměníme nohy.

img-0fb4935f5c8507ebdf226c85a8e197c5-v1394923971.jpg

6.  Cvik pro protažení páteře ve dvojici

Postavíme se s nohama na široko rozkročenýma a tak daleko od svého partnera, abychom při předklonu s rovnými zády dosáhli rukama na jeho ramena. O ramena se opřeme, záda jsou vodorovně. Můžeme pak zkusit se společně pomalu trupem otáčet na jednu a pak druhou stranu.

 

Udělat pauzu během cesty se vyplatí. Vždyť, jak se říká – cesta je cíl! Berte tedy i cestu jako součást dovolené a dovolte si odpočinout už na cestě 🙂

Pohodové cesty a krásnou dovolenou přeji! 🙂

One thought on “Jóga na cestách

  1. p.neguczova@seznam.cz says:

         Dobrý večer, díky za užitečné tipy. Neguczová  ———- Původní e-mail ———- Od: Mgr. Zuzana Štičková Komu: p.neguczova@seznam.cz Datum: 3. 7. 2018 18:39:23 Předmět: [New post] Jóga na cestách ”

    zuzanastickova posted: “Léto je čas odpočinku a cestování. A taky je to čas otlačených zadků, ztuhlých zad a dřevěných nohou. Ano, všichni známe, jak jsme po několikahodinové cestě autem nebo jiným dopravním prostředkem rozlámaní a bolaví. Strnulý sed je zkrátka pro pohybový sys”

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s