Jde to i bez kabelky

Kabelka je samozřejmá a neoddělitelná součást dámského šatníku. A býváme s ní často natolik sžité, že se skoro stane i neoddělitelnou součástí našeho těla. Všimli jste si například toho, že se vám kabelka tak nějak přirozeněji nosí na jednom rameni? A na druhém prostě nesedí a padá? A když si výjimečně vyrazíme jen tak, tak jako by nám na rameni něco chybělo?

Co kabelka dělá?

Kabelka znamená pro tělo asymetrickou zátěž. Svaly na straně těla, na které kabelka visí, musí vykonávat větší svalovou práci. Pokud ji nosíme na rameni znamená to zejména vyšší napětí v oblasti horní části trapézového svalu, který musí pracovat proti váze kabelky. Také, aby nám kabelka z ramena nespadla a současně jsme si uchovali rovnováhu těla v prostoru, to znamená i podvědomou změnu napětí a práci svalů středu těla. Postranní tah kabelky tak způsobuje i asymetrické zatížení svalů trupu.

Jaké jsou důsledky?

Z krátkodobého hlediska nošení kabelky může znamenat svalovou únavu nebo bolestivost přetížených svalů. Popruhy kabelky jsou často silně zaříznuté do trapézového svalu a klíční kosti. Tato komprese přináší utlačení cév v oblasti ramene a současně i nervů, které zásobují celou horní končetinu i oblast hlavy. Brnění, špatné prokrvení ruky ale i bolesti hlavy tak mohou souviset s nošením kabelky na jednom rameni.

Dlouhodobě nestejnoměrné zatížení těla znamená svalovou nerovnováhu se změnou v nastavení obratlů páteře a ramene, tj. změnou držení těla. Jedno rameno je tak například kvůli dlouhodobému nošení kabelky položené výš než druhé a páteř nakloněná více na jednu stranu. Náš nervový systém si na takové držení těla zvykne a zaujímá ho i bez zátěže kabelky. Adaptabilita těla bohužel funguje i tady.

Jaké je řešení?

Pokud je váš život opravdu neodmyslitelně spojen s kabelkou:

  • Zhodnoťte co v ní nosíte. Vyndejte opravdu vše, co ten den nebudete potřebovat.
  • Zkuste si čas od času vystřídat stranu, na kterou kabelku věšíte.
  • Noste ji jen co nejkratší čas za den.
  • Vybírejte kabelky s širšími a měkkými uchy/ popruhy, aby netlačily.

Pokud to ale úplně neodporuje společenskému kodexu, rozhodněte se pro batoh! Zvláště pokud nosíte počítač, knihy či nákup.

Proč batoh?

  • S batohem odpadá škodlivý vliv asymetrického zatížení těla.
  • Budete mít volné ruce!
  • Při chůzi s batohem umožníte pohyb pažím, který je potřeba pro správný pohyb pánve proti hrudnímu koši
  • Dnes se vyrábí i elegantní batůžky, se kterými uděláte i parádu 🙂

Co vy, nosíte batoh i do města?

Baťůžkářům zdar 🙂 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s