Nezapomeňte na záklony

Budu hádat. Sedíte právě s hlavou nakloněnou nad displejem? Máte hlavu předsunutou, ramena dopředu a nahrbená záda? A za celý den jste neměli příležitost ani myšlenky zkusit se zády i něco jiného a zaklonit se? Myslela jsem si to. Nejste v tom sami. Dnešní život nás skutečně vybízí jenom k ohýbání páteře dopředu.

Život v předklonu

Přehrajte si v hlavě svůj předešlý den. Vstaneme z postele, sedíme u snídaně, předkláníme se nad umyvadlo při čištění zubů, sedíme v autě do práce, sedíme v práci, sedíme při obědě, sedíme cestou domů, nakláníme se nad kuchyňskou linkou při přípravě jídla, sedíme u televize nebo počítače pak už jen jdeme zase spát… Stále ten stejný směr ohnutí naší páteře. O víkendu, když jsem měla přednášku v České akademii jógy, jsme se se studenty shodli, že snad jediná běžná denní činnost, kdy zakláníme tělo, je když vyměňujeme žárovku na lustru 🙂 A když zrovna nejsme elektrikáři, tak to není činnost, kterou bychom dělali denně.

Co se při předklonu odehrává v páteři?

Proč je to špatně? Ohýbání pouze jedním směrem je zkrátka jednostranné zatěžování páteře. Kromě namáhání vazů a svalů páteře trpí i meziobratlové ploténky. To jsou destičky, které leží mezi jednotlivými kostěnými obratli páteře. Během předklonu se přední okraje obratlů přibližují k sobě. A co se děje s ploténkou mezi nimi? Můžete si představit, co se děje s náplní v hamburgeru, když se do něj na jedné straně zakousnete. Obsah se posune na druhou stranu. A stejně tak je ploténka tlačena dozadu během každého předklonu. Nevyjede samozřejmě ven hned při jednom předklonu – má kolem sebe pevný vazivový prstenec a k obratlům je připevněna vazy i svaly. Při dlouhodobém zatěžování pouze do předklonu je však neustále namáhán zadní vazivový obal ploténky a přiléhající vazy. Tímto přepínáním se znehodnocují a jednoho dne můžou ploténku nechat vyhřeznout ven.

Co s tím?

Odpověď je logická – záklonová cvičení, opak předklonů. Při záklonu se totiž zadní okraje obratlů přibližují k sobě a ploténka je směrována dopředu. Záklony nám tedy mohou pomoci dostat posunutou ploténku zpět na své místo. Navíc taky posilují zadní stranu těla – zádové svaly i vazy. Současně správně provedený záklon posiluje celkově trupové svalstvo včetně hlubokého stabilizačního systému. Páteř je tak díky cvičení záklonů stabilnější a silnější. Je tak méně náchylná k posunům obratlů nebo plotének i v zatěžujících předklonech.

Jak správně na záklony?

O tom, jak začít se záklony a jak je dělat správně v příštím článku 🙂

2 thoughts on “Nezapomeňte na záklony

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s