Jóga – tenkrát na východě, dnes na západě

Také se vám zdá, že jóga je dnes opravdu všude a snad všichni nějakou jógu cvičí? Všechny touhy i potřeby byly vyslyšeny. Jógu si dnes můžete skutečně zacvičit jakkoliv a kdekoliv:

Jít si zacvičit nebo si zajít na jedno nebo na dvě. A co takhle to spojit?” zní popis akce s titulem “Procvič zadek na Beer józe


Jó, ten cvik s tim jógovym páskem mám nejradši. To já vždycky večer u televize se do něj zamotám a to mně tak skvěle protáhne záda.” Odposlechnuto na dovolené u večere v kruhu jogínek.


Jóga na paddleboardu – přijďte vyzkoušet prkna před letní sezónou” láká mě na Facebooku inzerát.

Ano, tohle všechno je “jóga”. Nebo není?

Podstata jógy

Jóga je dnes opravdu na každém rohu a v mnoha podobách. Není divu. Ve své podstatě nabízí a slibuje protiváhu k rychlému životnímu tempu a obrovskému přívalu informací a vjemů, které na člověka dnes působí. Co může jóga oproti jiným, západním cvičením nabídnout, je zpomalení, zastavení se a obrácení pozornosti k sobě a k přítomnému okamžiku. Jóga, podle mého názoru, je jednou z nejintrovertnějších aktivit. Není jógy bez pozorného vnímání, pozorování, prožívání a vědomého pohybu.

Jóga uprostřed západní reality

Tento zásadní rys jógy – obrácení a udržení pozornosti – je však tou nejtěžší výzvou. Zvláště pro člověka v dnešní době, kdy multi-tasking je norma a vnímání vlastního těla je těžší než všechny úkoly dohromady. Zdá se, že na tento hlavní předpoklad jógy většina dnešních forem jógového cvičení rezignovala. Připadá mi, že místo obrácení pozornosti dovnitř je pozornost více obrácena ven. Většina moderních jógových škol klade důraz na výkon, dynamiku, rychlost, na to zapotit se, ale zároveň u toho ještě dobře vypadat (nejlépe ve slušivém značkovém oblečku). Na vnitřní prožitky těla není čas ani prostor. Jako by dnešní jóga zkrátka odrážela extrovertní povahu společnosti.

Proměny jógy i člověka

Pokud se podíváme na dějiny jógy, není žádnou novinkou, že společnost mění a utváří podobu jógového cvičení i filosofie. Jóga není a nikdy nebyla jedním neměnným způsobem péče o tělo a duši. To, jakým způsobem se dnes jóga formuje, je tedy přirozeným procesem. Na druhou stranu tím, že mnoho cvičících dnes opomíjí tu nejtěžší složku jógového cvičení, se ochuzuje o to nejpřínosnější, co jóga může dnešnímu člověku přinést. Ne krásné tělo, ne výkony, ne obdivuhodné fotografie na sociálních sítích, ne dobrodružství a legraci. Ale uklidnění mysli a sebe-poznání.

A to ostatní může přijít už jen jako třešnička na dortu.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s