Vypnout mobil, zklidnit mysl

Taky je mobil to první a poslední po čem ráno a večer sáhnete?

Je to zlozvyk, nebo spíše už závislost, které dnes odolávají snad jen lidi bez chytrých telefonů. Zkontrolovat, co se děje na facebooku, projít výhodné nabídky zboží a přelétnout zprávy. Přepínáme, mačkáme, koukáme do displaye, sytíme mysl zbytečnostmi a ta jede na plné otáčky. Těžko se takto rozjetá mysl zastavuje.

V zajetí mysli

Je čas dovolených, léto, doba odpočinku. Ale kdo z nás dokáže doopravdy odpočívat a vypnout? Jak často se přistihneme, že děláme příjemnou, odpočinkovou činnost, ale myšlenkami jsme úplně někde jinde? Lidská mysl je od své podstaty neposedná a těžko zkrotitelná. Dnešní technické vymoženosti navíc nahrávají její přelétavé povaze a my se až příliš často i na dovolené přistihneme, jak skoro nevědomě „scrollujeme“ a zjišťujeme, co je kde nového. Vše je nakloněno, už i mobilní operátoři – díky nulovému roamingu a datovým balíčkům v telefonu se už nemusíme obtěžovat hledáním wifi a můžeme kontrolovat maily a další zbytečnosti už opravdu kdekoliv. Málokdo odolá.

Proč je to problém?

Pokud mysl neustále zaměstnáváme, přehlcujeme ji povrchními informacemi a naše myšlenky jen v rychlém tempu přeskakují z jednoho tématu na druhé, může nám toho paradoxně mnoho uniknout. Přesycená a roztěkaná mysl se nedokáže kvalitně soustředit a už vůbec ne na přítomný okamžik. Mysl je rozjetá, roztříštěná, ale přítomnost jí utíká. Snadno nám tak unikne, že tělo chřadne nebo že ztrácíme opravdové vztahy s blízkými.

Jak z toho ven?

Přehlcená a rozjetá mysl potřebuje zpomalit, usměrnit. Vypnout mobil na dovolené, místo bezmyšlenkovitého projíždění internetu před spaním si vzít raději knihu a další drobné změny návyků jsou pro začátek dobrý krok. Postupné omezení zbytečného užívání moderních technologií je pak dobré doplnit krátkými relaxacemi během nebo na závěr každého dne. Pro napojení se na své tělo a zklidnění mysli doporučuji například jógovou relaxaci v pozici šavásany. Návod naleznete zde

Také se snažím vymanit se ze závislosti na informačních technologiích a postupnými kroky usiluji o to lépe ovládat svou mysl, než ona ovládá mne. Zrovna příští týden se chystám na 10 dní do slovenských hor a plánuji nechat mobil na dně krosny… Uvidíme, jak se to povede 🙂 Držte palce.

2 thoughts on “Vypnout mobil, zklidnit mysl

 1. filip.navratil.ji@seznam.cz says:

  Krasne dopoledne, Zuzko,
  dekuji za skvely clanek, ktery mi mluvi z duse. Snazim se v poslednich tydnech o informacni hygienu, ktera zahrnuje jak to, co si do zivota diky technologiim poustim, tak i cas straveny na telefonu misto casu s knizkou apod. Dekuju za ten clanek uz z toho duvodu, ze prisel ve spravnou chvili. Vesmir funguje skvele 🙂
  Drzim palce, at se vam Vase vyzva s telefonem na dne krosny povede a at si sve volno uzijete.
  Mejte se moc krasne a tesim se na dalsi skvely a prinosny clanek.
  S pozdravem a úsměvem Filip Navrátil
  http://www.crazybubbles.cz – tak trochu jiný teambuilding

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s