Sportem k (ne)zdraví

Často se mi lidé chlubí, jak pravidelně sportují. I přesto se však nějak nemohou zbavitbolesti zad, kolen či kyčlí. Když se svých klientů dál na tu pravidelnou pohybovou aktivitu vyptávám, je mi brzy vše jasné. Mám už vytypované tři skupiny “sportovců“.

1.Sobotní sportovec

Pan Lukáš je manažer. Od pondělí do pátku sedí 10 -12 hodin denně v kanceláři, na meetingu nebo na dlouhých služebních cestách. Do práce i domů jezdí zásadně autem. Večer se doma svalí do měkkého gauče u televize a vyčerpáním usne. Sport přichází na řadu “pravidelně” v sobotu – s klukama na squash nebo do posilovny, kde si dají pořádně do těla. Za měsíc se chystají na Spartan race. To se nějak zvládne. Hlavně, že bude medaile na krku a profilovka na Facebooku. Ploténka v bederní páteři to ještě nějak vydrží.

2. Nestárnoucí sportovec

Pan Milan měl v mládí dobrou kondici. S rodinnou a náročnou prací nebyl na sport čas, váha rostla a klouby začaly bolet. Milan se ale rozhodl s tím něco udělat. Nazuje tenisky a po večerech běhá kolem domu. Funí, tak nějak běží, ale radost to moc nedělá. A navíc to koleno vždycky po tom běhu tak záhadně nateče… To se časem rozběhá.

3. Medailový sportovec

Pan Radim je trenér taekwonda. Sám ho trénoval od svých 6 let. Jiný sport nikdy nedělal. Doma má z 90.let několik medailí z evropských šampionátů. Teď už mu to ale nekope tak vysoko jako dřív. To bude asi tou pravou kyčlí, která má už i na jeho vkus pěkně omezenou pohyblivost a to tříslo, které občas pálí, někdy i v klidu. S nějakým strečinkem se ale nezdržuje. Wobenzym to jistí.

Proč je to špatně?

O tom, že tělo potřebuje pohyb není pochyb.

Nárazový sport jako u manažera Lukáše je ale naprosto devastační pro celý pohybový aparát. Požadovat extrémní výkony po ztuhlých a zkrácených svalech je ohromná zátěž na svalové úpony, kdy hrozí natažení šlach či vazů. Koordinace svalů a dalších částí pohybového aparátu je často u takového “sportovce” velmi nízká a je zde velké riziko úrazů. Natržené vazy, menisky nebo posun ploténky mohou přijít prakticky kdykoliv.

Podobná rizika vyplývají i u bývalého sportovce, jakým je pan Milan. Ve starším věku  navíc nelze sportovat jako za mlada a nelze přehlížet současné obtíže. Bolest či otok vznikající s pohybem jsou jasným signálem, že tato aktivita není tou správnou cestou. Nadváha a zátěž ve formě běhu je typickým příkladem, jak snadno a rychle zdevastovat kloubní chrupavku a zvýšit si stupeň artrózy v kyčlích či kolenou.

Sport na závodní úrovni či jakýkoliv dlouhodobě vykonávaný pohyb bez kompenzace představuje jednostrannou zátěž pro pohybový aparát. Stále ty stejné svalové skupiny v akci a zanedbaný strečink vedou k prohlubování dysbalancí mezi jednotlivými svalovými skupinami. Tato nerovnováha vede k nesymetrické zátěži na klouby a přetěžování svalů i vazů.

Jak tedy ano?

PRAVIDELNĚdenně nebo párkrát do týdne

UMÍRNĚNĚ– stačí třeba dvacet minut denně, začít pomalu a postupně

VŠESTRANNĚneupínat se jen k jedné aktivitě

BEZ BOLESTI -pokud vznikne nějaká bolest je potřeba se zamyslet nad příčinou a tu odstranit

S RADOSTÍ – radost z pohybu je nade vše

 

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s