Boty, které šlapou po našem zdraví

Zrovna dnes jsem si vybírala letní sandály. Prodavačka mi přinesla několik párů bot – jedny s úzkou špičkou, kde mi přesky svíraly prsty k sobě, druhé s příliš vysokým podpatkem, třetí s naprosto neohebnou podrážkou a u dalších se střetly hned všechny vady najednou. Výrobci obuvi se řídí hlavně módou a designem a na anatomii a už vůbec na funkci chodidla neberou zřetel. Jak a čím nám může nesprávná bota uškodit?

Úzká špička

Baleríny, lodičky, ale i velká většina tenisek a pánských společenských bot má úzkou špičku. Vypadá to hezky a elegantně. Ale následky pro naše chodidlo?

Prsty jsou v takové botě stlačované k sobě. Svaly prstů nemohou v úzkém prostoru pracovat – dochází k jejich atrofii a oslabení. Klouby nohy jsou nepřirozeně deformované a nervy i cévy chodidla jsou pod tlakem.

Pravidelné nošení boty s úzkou špičkou podporuje propad klenby, vznik patní ostruhy či vbočeného palce.

Podpatky

Podpatek neznamená jen několikacentimetrové jehly, ale boty s jakýmkoliv vyvýšením v zadní polovině boty. Tenisky a třeba i pohorky mají v tomto smyslu podpatek. Proč není pro naše chodidlo vhodné dlouhodobě vyvyšovat patu nad zbytek chodidla?

Podpatek v jakémkoliv slova smyslu znamená přenos více váhy těla na přední část chodidla. V botách s podpatkem chodíme po hlavičkách nártních kostí, přetěžujeme oblast příčné klenby, prstů a lýtkového svalu. Je to jako bychom chodili po špičkách. Pro udržení stability reagují na tuto změnu přenosu váhy i další klouby. Pánev a i celá páteř musí nepřirozeně změnit své postavení, abychom udrželi vzpřímené držení těla.

Pravidelné nošení bot se zvednutou patou vede ke vzniku snížení příčné klenby, deformitám prstů, zkrácení Achillovy šlachy, křečím v lýtku, přetížení kolene a změnu křivky celé páteře.

Neohebná a tuhá podrážka

Chodidlo je nesmírně složitá část těla – 26 kostiček, 33 kloubů a nespočet vazů a svalů. Těm všem by během přirozené chůze měl být umožněn pohyb. Co když to ale naše tuhé a nepoddajné boty nedovolí?

Neohebná bota omezuje pohyb a snižuje pružnost chodidla. Noha se nemůže při chůzi správně odvíjet a chybějící pohyb je nahrazen v jiných kloubech. Chodidlo pracuje pouze v módu tvrdého nášlapu patou a plácnutí zbytku chodidla na zem (tzv. “bum – plesk” styl). Kotníky, kolena, kyčle přebírají chybějící funkci chodidla – nahrazují rozsah pohybu i sílu, které by měly být v plosce. Tuhá podrážka navíc neumožňuje chodidlu vnímat povrch, po kterém kráčíme, a řídícímu centrum chybí informace pro provedení šetrného a efektivního pohybu.

Pravidelné nošení neohebných bot vede ke snížená pružnosti i síly celého chodidla, špatnému stereotypu chůzepřetížení všech vyšších kloubů a částí těla.

Zvednutá špička

Zkuste se podívat na svoji botu z profilu. Směřuje přední část nahoru? Pravděpodobně ano. Většina bot společenských, sportovních i sandálů má zvednutou špičku. Je to pohodlné,  protože v takové botě se nám noha při chůzi odvíjí sama. Proč to ale není zdravé?

Zvednutá špička znamená nadzvednutí prstů a jejich znehybnění v této nepřirozené pozici. Zkracují se svaly, které prsty nadzvedávají a naopak dochází k oslabení svalů, které krčí prsty. Ty by se měly podílet na odvíjení nohy při chůzi, ale pro svou zvednutou pozici nemohou. Zvednutí prstů navíc napíná vazivo spodní plochy chodidla a vede ke snížení klenby.

Pravidelné nošení obuvi se zvednutou špičkou přispívá ke vzniku patní ostruhy, snížení klenby nohy, deformitám prstů a špatného odvíjení chodidla s každým krokem.

 

Jakou botu máte teď na noze? Jak se v ní cítíte? A jaká je to úleva si ji sundat?

Až si ale půjdete koupit letos nové boty, nezapomeňte, že nejen naše nohy si zaslouží dobrou obuv 🙂

PS. Dalo to práci, ale nové boty jsou doma 🙂

IMG_0720

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s