Indie, po třech týdnech v ašrámu II

Pobyt v jógové škole je hodně o disciplíně. Pondělí až sobota je stálý denní režim. Nyní navazuji na předchozí článek o dopoledním programu.

Odpoledne začíná vždy náročnou hodinou filosofie, kterou vede Manjeet, učitel z Dilí. Podrobně jsme probrali jednotlivé kapitoly z tzv. Patanjaliho Jóga Súter, stěžejního textu jógové filozofie. Věnovali jsme se i teorii a praxi čaker, historii jógy a základním principům ájurvédy. Každé z témat jsme vždy analyzovali na sobě. Hodiny s Manjeetem tak byly především o sebereflexi a pro mne byly snad ze všech hodin nejvíce obohacující.

Na filozofii navazoval předmět Art of teaching, hodně prakticky zaměřený seminář s učitelkou z Izraele, Atalií. Diskutovali jsme o tom, jak sestavit vyváženou hodinu jógy, jak přistupovat ke studentům nebo jak pracovat se svým hlasem. Velmi užitečné rady pro učitele jógy. Úžasným bonusem k Art of Teaching byly neopakovatelné západy slunce mezi palmami nad mořem. Každý večer v závěru hodiny jako na dlani.

Závěr dne byl věnovaný meditacím, které většinou vedl Manjeet. Provedl nás mnoha druhy meditací. Kromě tzv. jóga nidry (hluboké hodinové relaxaci vleže na zádech), trátaku (koncentraci na plamen svíčky) jsme si vyzkoušeli i spoustu aktivních forem meditace. Meditaci chůzí, třesením celého těla či tancem. Často večerní meditace navazovala na hodinu filozofie a byla například zaměřena na jednu z čaker. Koncem třetího týdne nás Manjeet připravoval i na závěrečnou zkoušku z meditací, kdy jsme si postupně zkoušeli vést krátké úseky meditací.

Jednou týdně bylo na programu tzv. Practicum, kdy každý z nás vedl část jedné jógové lekce. Poté následovalo hodnocení učiteli a spolužáky.

V rozvrhu jsme zároveň jednou za čas měli tzv. Kriyas, neboli očistné techniky, či zpívání manter.

Program je opravdu intenzivní a proto po večeři a poté, co uděláte domácí úkoly, padnete a spíte než váš před východem slunce vzbudí budík. Díky bohu za ty volné neděle 🙂

První dny kurzu je člověk plný nadšení. Všechno je nové, vzrušující. Cvičíte jógu v Indii! V druhé půlce prvního týdne už si pak zvykáte – dostáváte se do režimu a zklidňujete se. Druhý týden začíná být o něco intenzivnější- náročnost studia stoupá, informace se kupí. V třetím týdnu vše graduje. Navic přicházejí první zdravotní problémy. Všichni jsme si tu prošli menšími či horšími zažívacími potížemi. Já jsem například třetí týden měla celý dost nepříjemný. Návštěvě indického lékaře jsem se ale bránila, co to šlo. Vše ale dobře dopadlo i bez jeho zásahu díky mému dobrému zásobení z českých lékáren 🙂

Teď už jen závěrečné zkoušky. Držte palce 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s