Indie, po třech týdnech v ašrámu

Harmonogram v ašrámu je náročný. Proto až teď, po třech týdnech studia, mám konečně čas sepsat ucelený článek o tom, jak to tady funguje.

Den začíná každý den v 6:30. Scházíme se při východu slunce na cvičební terase, střeše našeho ubytování, odkud je výhled do korun palem a na oceán. Na druhé straně je výhled na malou hinduistickou svatyni a všude kolem zeleň a džungle.

Každé ráno nás tu čekají 2 hodiny cvičení, které je zaměřené na asány. U ranního cvičení se den po dni střídají různí učitelé – dva z Indie, jeden z Holandska, jeden z Izraele. Cvičení je převážně v tradičním Hatha jogovém stylu. Různí učitelé ale využívají i prvky Iyengar jógy s použitím pomůcek či Ashtanga vinyasa jógy s rychlejším sledem pozic a důrazem na synchronizaci s dechem. Styl tedy není vyhraněný a učitelé nám neustále opakují, že nejdůležitější je najít si svůj vlastní autentický přístup k józe, nenutí nám nic, co nám není blízké.

Po cvičení nás už v 9 hodin v kuchyni čeká snídaně. Jidlo nám připravuje Indický kuchař, Rana. Snídaně je každý den jiná – jednou ovesná kaše, jindy vajíčka a indický chléb a v sobotu máme vždy palačinky s ovocem. Rana je veselý Ind středního věku. Vždy, když nesníme všechno, co nám nachystá na stůl, se se starostlivým výrazem ptá “food not good?” Člověk se cítí jako u babičky 🙂 Zároveň nám u snídaně neustále nabízí a dolévá masala chai – kořeněný čaj s mlékem – a u toho si prozpěvuje “spicy, spicy”.:-)

V 10 hodin začíná hodina anatomie. Jako fyzioterapeut mám tuhle hodinu nepovinnou, ale na přednášky jsem ráda chodila. Bylo pro mě zajímavé, jak učitel dokázal jednoduše a zajímavé pojmout předání znalosti o všech kostech a svalech člověka. Zároveň hodiny anatomie zahrnovaly analýzy jednotlivých jógových pozic – který sval se kde zatíná, protahuje, jaká jsou rizika, chyby a jak pozici uzpůsobit, aby byla zdravá.

Hned po anatomii v 11:30 začíná hodina s názvem Alignment. Probíráme tu postupně pozici po pozici, abychom věděli, jak má správně vypadat, jaké má modifikace, účinky, kontraindikace a jak do ní člověka správně slovně a manuálně navést. Učení jsme si pak zkoušeli na sobě ve dvojicích nebo skupině. Hodiny vede Bhavini, učitelka z Indie.

Ve 13 hodin už na nás konečně čeká Rana s výborným indickým jídlem. Vždy je rýže a k tomu např. dahl – omáčka z červené čočky nebo channa masala – cizrna v kořeněné omáčce, nebo třeba curry s lilkem, květákem a podobně. Často bývá i salát a další zelenina. Té se ale s většinou svých evropských spolužáků vyhýbáme ze zdravotních důvodu. Bohužel.

Obědová pauza je dvě hodiny. Uteče ale jak voda.. Zahrnuje v sobě i tzv. karma jógu. Ta tady obnáší úklid terasy a mytí nádobí. Každý si myje a uklízí svoje nádobí a na další úkony jsme si stanovili denní služby. Obědová pauza je zároveň jediný čas, kdy je čas jít si nakoupit potřebné věci do nedaleké nákupní uličky ve městě, odnést nebo vyzvednout si prádlo do prádelny apod. Nejlepší ale je, když člověk nemá zrovna žádné povinnosti a zařizování a nejlepším relaxem je jít si zaplavat. Pláž je jen 5 minut odsud. A je nádherná.

O odpoledním programu a dalších dojmech brzy v dalším článku 🙂

Namaste 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s